DÜZ BİR KARIN İSTER MİYDİNİZ?

Kalori Azaltma_1

“Kim istemez ki” dediğinizi duyar gibiyim. Kadınların ve erkeklerin en büyük sorunlarından biridir karın bölgesinde biriken yağlar. Kilo artışıyla beraber ilk kilo alan bölge insülin hormonunun salgılandığı alan ve çevresi olan karın bölgesidir. Karın bölgesinde başlayan yağlanma; görüntü açısından sıkıntı oluşturduğu gibi diyabet, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon gibi pek çok kronik hastalık için de risk faktörüdür.

Nasıl Beslenmeli, Nelere Dikkat Edilmeli?

– Güne kahvaltı ile başlayın: Düzenli kahvaltı alışkanlığı olan ve bunu her gün aynı saatlerde uygulayan kişilerin kalori ve yağ yakma hızları da düzenli olacaktır. Bu da düz bir karın için atılması gereken ilk adımdır. Kahvaltıda C vitamini ve antioksidan içeriği yüksek karadut, çilek, böğürtlen gibi meyveler ekleyerek güne başlamak ise atılacak 2. adımdır.

– Hareket edin: Düz bir karın için günde en az 30 dakika yürüyüş yapılması gerekmektedir. Düzenli yürüyüşün insülin düzeyini dengeleyerek vücudun yağ sentezinin yapımını azaltıcı rol oynadığı bilinmektedir. Düzenli yürüme alışkanlığınız yoksa ve üstelik masa başında çalışma durumundaysanız karnınızı içeri çekerek oturmaya çalışabilir, sağa ve sola esneme hareketleri yapabilir ve en azından her gün evinizde 10 dakika ip atlayarak kaslarınızın çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 

– Yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durun: Dolabınızda ve evinizde yer alıyorsa kaymak, krema, mayonez, krem şanti, cips, salata sosları vb. ürünlerle artık vedalaşma zamanı!!

– İşlenmiş gıdaları tercih etmeyin: Hamburger, pizza, bisküvi, sosis-sucuk-salam gibi şarküteri ürünleri ve bunlar gibi işlenmiş gıda tüketiminizi sınırlandırın ve hatta sıfırlayın. Bunların sık ve aşırı tüketimi, fazla miktarda sodyum alınmasına bu da özellikle karın bölgesinde meydana gelebilecek ödem, şişkinlik gibi problemlere yol açmaktadır.

– Probiyotiklere yer açın: Probiyotik içeren yoğurt, kefir vb.besinleri tüketmek, bağırsak florasını sağlıklı hale getirerek karın bölgesinin incelmesine yardımcı olmaktadır.

– Gece atıştırmalıklarınızı değiştirin: Yatmadan önce tüketilen atıştırmalıklar bel ve karın bölgesinde en çok yağlanmaya sebep olan besinlerdir. Yağ içeriği yüksek besinler yerine meyve, az yağlı süt ve süt ürünleri tercih edilmeli, yatma ve yeme arasında en az 2 saatlik süre geçmelidir.

– Stresten uzak durmaya çalışın: Yoğun iş temposu, arkadaşlık ilişkilerinde problemler, evlik hayatında sorunlar derken hepimizin kapısında bekleyen sinsi bir düşman stres. Stres böbrek üztü bezinden salgılanan kortizol hormonunun salınımını artırmakta, bu da karın ve bel bölgesinde yağlanmayı tetiklemektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışın.

 

– Su için: Her sorunu çözmede anahtar olarak kabul ettiğimiz su düz bir karın için de mutlaka şart. Günde en az 2,5 litre su tüketin.

– Uykunuza dikkat edin: Uyku sorunu yaşayan, kaliteli uyku uyuyamayan kişilerde tıpkı stres durumunda olduğu gibi kortizol hormonu salgılanmakta ve bu da karın ve bel bölgesi yağlanmasını arttırmaktadır. Yetişkin bireyler için günde 6-7 saat uykunun yeterli olduğu bilinmektedir.

– Uzun süre aç kalmayın: Uzun süren açlıklar başta karın bölgesi olmak üzere yağlanmayı artırmaktadır. Bu nedenle az ve sık beslenmeye dikkat edin.

– Düz bir karın için tüketilmesi önerilen besinleri tüketmeye çalışın: Gün içinde bu besinlere yer vermek, düz karna kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Peki nedir bu besinler?

1. Yarım yağlı ya da yağsız süt ve süt ürünleri
2. Yumurta
3. Yulaf kepeği
4. Kaju
5. Fıstık ezmesi
6. Baklagiller
7. Hindi ve diğer yağsız etler
8. Zeytinyağı
9. Avokado
10. Ahududu, böğürtlen gibi kırmızı meyveler

 

Dyt. Burcu ÖZEN YEŞİL

Bunu Paylas

Facebook Twitter

Bir Cevap Yazın