DİRENÇLİ KİLOLARA VEDA ETMEYE NE DERSİNİZ?

dirençli kilolar

Kararlı bir şekilde diyet programına başladınız. Başlangıçta her şey yolunda… Tartıya çıktığınız her an yüzünüzde gülücükler var artık… Çünkü kilolarınıza birer birer elveda diyorsunuz…

Fakat bir hafta iki hafta hadi üç hadi hafta derken geldiniz 4. haftaya. Aaa o da ne? Tartıda hiçbir değişiklik yok. 1 hafta daha diyete devam derken yine aynı sonuç. Toparlanıp bir hafta daha devam ama yok gitmiyor kaldı son 2-3 kilo.

Peki, Ama Neden?

Kilo verme programlarında başlangıçta özellikle ilk bir iki hafta olası su kaybının da eklenmesiyle daha fazla kilo kaybı görülmektedir. Ancak zamanla kilo verme hızı yavaşlamakta, bazen de durabilmektedir. Bunun nedenlerine bakacak olursak;

 

1. Her bireyin direnç gösteren bir vücut ağırlığının olmasıdır. Yaşamınızda bir dönem kaldığınız kilolar genel olarak direnç noktanızdır. Örneğin 2-3 yıl 65 kg’da kalıp, daha sonra bunun üzerine bir 10 kilo koyarak 75 kg’a çıktığınızı varsayalım. Kilo vermeye başladığınızda 65 kg’a inmek daha kolay olacak iken, 65 kg altına inmek sizi biraz zorlayabilecektir. Çünkü 65 kg sizin direnç gösteren vücut ağırlığınız olarak kabul edilmektedir.

2. Kilo verdikçe başlangıçta uygulayacağınız kalori ile sonrası arasında fark olması gerekmekte; harcanan kalorinin azalması gerekmektedir. Yani diyete başlarken örneğin 80 kg iseniz ve direnç noktasına geldiğiniz andaki kilonuz da örneğin 65 kg ise duraksama döneminde aynı kaloriyle beslenmemeniz, kaloriyi azaltmanız gerekmektedir.

3. Başlangıçta var olan kararlılık ve motivasyon tartıdaki duraksama ile ne yazık ki yerini karamsarlığa ve diyetten kopuşlara bırakmaktadır. Bu nedenle diyet yaparken dirençli kilolarla vedalaşmanın en temel kuralı kararlı olmak ve motivasyonu kaybetmemektir.

4. Kararlılık devam ediyor olsa bile diyette dış uyaranlar farkında olmadan günlük kaloride oynama yapmanız anlamına gelmektedir. Bir kereden bir şey olmaz mantığıyla tüketilen besinlerdir tam olarak bunlar. Önce haftada 1-2, sonra haftada 3-4 ve günde 1 adet küçük kaçamak derken günlük kalorinin üzerine çıkmanız kalan son kilolarınızın gitmesini daha zor hale getirmektedir. Bunu önlemek için bir beslenme günlüğü tutmak kaçamak kontrolü sağladığı için son derece etkili olmaktadır. Çünkü beslenme günlüğü kendini kontrol altınıza almanızı sağlamakta ve farkındalığınızı artırmaktadır.

5. Dirençli kilolarla başa çıkmak için egzersizin şart olduğunu unutmamak gerekmektedir. Her gün 1 saat düzenli egzersiz dirençli kilolarınıza karşı açacağınız savaşta galip gelmenize oldukça yardımcı olacaktır. Ancak her gün düzenli egzersiz yapma alışkanlığınız varsa; vücut kiloda olduğu gibi bu tempoya da alıştığı için bunun üzerine mutlaka 5-10 dakika eklemenizde fayda olacaktır.

6. Diyet listenizde yapacağınız birkaç küçük değişiklik hem diyetin monotonluğunu önleyecek hem de sizin diyetten kopmanıza engel olacaktır. Örneğin 1 porsiyon meyve + 1 su bardağı süt yerine tüketilecek 2 top light dondurma motivasyonunuzu kaybetmenizi engelleyerek diyet devamlılığını sağlamaya yardımcı olabilecektir.

7. Çok farklı bir alternatif olarak 2-3 hafta diyet yapmaya ara vermeyi deneyebilirsiniz. Bu süreçte diyet psikolojisinden kurtularak rahatlamanız tekrar diyete başladığınızda kilo verme sürecinizin aktif ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır.

 

Dyt. Burcu Özen Yeşil

Bunu Paylas

Facebook Twitter

Bir Cevap Yazın